Školní rok 2021/2022

AKTUÁLNĚ:
Přijďte k nám na výstavu!

 

 

 

NA VYSVĚTLENOU KE "ŠKOLNÉMU":

Milí přátelé naší umělecké školy,

rádi bychom se vyjádřili k současné náročné situaci. Je náročná pro vaše děti, vás jako rodiče, ale i pro nás učitele. Chtěli bychom vás ubezpečit, že jsme s vámi, že nám na vašich dětech záleží, a že si moc přejeme, aby naše škola i v této době poskytovala co nejkvalitnější služby.

V minulém pololetí jste platili „školné“ (ve skutečnosti se o školné nejedná, je to příspěvek na provoz školy) v plné výši v době, kdy jsme netušili, co bude následovat. Jako sportovec vím, že měnit pravidla v průběhu hry není dobrý nápad, nicméně Covid rozhodl jinak. A tak jste zaplatili příspěvek na vzdělání v dobré víře, že se vašim dětem budeme věnovat osobně. To se ovšem, ze známých důvodů, nestalo. Pravidla byla změněna ne naší vinou a my jsme začali učit distančně. Byla to novinka pro nás učitele, děti i rodiče. Mohu vás ujistit, že naši učitelé se tohoto úkolu zhostili dobře, mnozí přípravě hodin a výuce věnovali více času a energie než za běžného režimu. Je ale jasné, že distanční výuka nikdy nemůže plnohodnotně nahradit osobní kontakt s učitelem. A tak je pochopitelné, že výsledky vašich dětí nedosahovaly takových kvalit, jaké jste očekávali. I proto se někteří rodiče ptají, zda budeme kompenzovat nebo vracet část „školného“ za minulé pololetí.

Zde bych rád uvedl některá důležitá fakta. Jako Základní umělecká škola spadáme pod MŠMT, a to nám v případě zřízení distanční výuky neumožnilo vracet nebo kompenzovat „školné“. Podle závazné vyhlášky 71/2005 Sb. MŠMT je možné dítě odhlásit z výuky pouze v pololetí. Ani v jednom případě se nejedná o vnitřní předpis školy, je to rozhodnutí ministerstva školství. Dále, „školné“ je možné platit měsíčně, ale pouze ve výjimečných případech (sociální důvody apod.), a to po dohodě s vedením školy.

Samotné peníze ze „školného“ jsou pak využívány nikoli na platy učitelů, ale výhradně jako příspěvek na provoz školy. Platí se např. všechny energie, revize, pojištění, telefony a internet, dále menší opravy a vylepšení, opravy a ladění nástrojů, kupují se nové nástroje, kostýmy pro taneční obor, výtvarnické potřeby, pořízení keramické a sklářské pece, pronájem Divadla a Zámku na akce školy, vybavení tříd apod. Pro vaši představu, naše škola má 465 žáků, 22 zaměstnanců, působíme nejen v Lomnici, ale máme také 4 detašované třídy (Rovensko pod Troskami, Libštát, Košťálov a Železnice). To vše je udržováno z vašich příspěvků (zhruba ve výši 700 000 Kč) a příspěvku zřizovatele (380 000 Kč) Finance na platy zaměstnanců, které činí zhruba 10 mil. korun ročně, škola dostává od státu. Jestliže všechny položky sečteme, pak jednoduchou matematikou zjistíme, že náklady na vzdělání jednoho žáka činí ročně přes 25 000,- Kč. Vzhledem k tomuto velkorysému přístupu státu stát předpokládá, že snesete drobné „nespravedlnosti“, které díky této výjimečné situaci nastaly.

     Chceme vás ujistit, že si jako škola nežijeme na vysoké noze. Porovnáním na internetu můžete jednoduše zjistit, že máme jedno z nejnižších „školných“ v našem regionu. Přesto přemýšlíme, jak to vašim dětem alespoň trochu vynahradit. Rozhodli jsme se proto, že tento rok nenavýšíme školné. Rádi bychom také, až to bude možné, uspořádali několik zájezdů za kvalitním uměním.

Věřím, že nás pochopíte a že nám zachováte přízeň i v této těžké době.

                                                                                                         Martin Vencl, ředitel ZUŠ

 

 

 

 

  

Základní umělecká škola Lomnice nad Popelkou

J.J.Fučíka 61, 512 51 Lomnice nad Popelkou

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

+420 481 671 286

Úřední hodiny: Út: 13.00 - 17.00

 

ředitel školy:

Martin Vencl

+420 776 105 507

+420 725 863 824

 

sekretářka:

Ing. Soňa Kozáková 

+420 605 790 740